Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety w Gruzji

25-lecie profesji zakonnej S. M. Bernardy

16.04.2016

Odwiedziny naszych Sióstr w Gruzji w 2016 roku.

Tegoroczne odwiedziny naszych Sióstr posługujących w Gruzji zostały zaplanowane przez Matkę Generalną M. Samuelę Werbińską na czas oktawy świąt Wielkanocnych, w dniach od 29 marca do 4 kwietnia br.

Cieszę się i dziękuję serdecznie za możliwość towarzyszenia jej podczas podróży do stolicy tego kraju – Tbilisi, gdzie posługują nasze Siostry w miejscowym Caritasie.

Podczas naszego pobytu świętowałyśmy 25-lecie profesji zakonnej Siostry Przełożonej M. Bernardy. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, w małym gronie Sióstr z udziałem znajomych kapłanów. W dziękczynnej Eucharystii wyraziliśmy wdzięczność Bogu za dar powołania Siostry Przełożonej M. Bernardy do naszego Zgromadzenia. Siostra M. Monika wraz z Siostrą M. Dawidą z ogromną troską przygotowały świąteczną oprawę liturgiczną, jak również piękną dekorację w kaplicy i w refektarzu. Podczas Mszy św. Ksiądz Witold wyraził serdeczne podziękowanie Siostrze Przełożonej M. Bernardzie i pozostałym Siostrom za ich wierną 10 letnią elżbietańską posługę w Caritasie, za świadectwo siostrzanej miłości we Wspólnocie, za ich otwartość i bezinteresowną gotowość służenia najuboższym.

Każda z trzech Sióstr posługujących w Tbilisi odpowiedzialna jest za pewien zakres posługi charytatywno-apostolskiej w Caritasie. Siostra M. Monika wraz z innymi pracownikami Caritasu przygotowuje każdego dnia obiad dla ponad 300 osób biednych i ubogich, a w godzinach popołudniowych pracuje w Klubie Seniora “Harmonia”. Spotykają się tam starsze osoby, aby wspólnie pośpiewać, porozmawiać, zająć się robótkami ręcznymi. Ponadto istnieje możliwość spędzenia czasu przy różnych grach, muzyce i wspólnym świętowaniu. Organizowane są również wykłady i kursy edukacyjne dla dorosłych. Starsze osoby mają do dyspozycji pomieszczenia, gdzie przebywając wspólnie mogą podzielić się z innymi swoimi troskami i problemami. W Klubie Seniora mogą oni doświadczyć, że są kochani, zauważani, że ich cierpienie nie jest innym obojętne.

Siostra M. Dawida niesie z ogromnym poświęceniem pomoc chorym w ramach stacji Caritasu tak, jak to czyniły nasze Matki. Odwiedza chorych w ich domach, pielęgnując ich i udzielając im niezbędnej pomocy. Jednego dnia mogłyśmy towarzyszyć Siostrze M. Dawidzie w jej posłudze. Miałyśmy tym samym okazję, by odwiedzić chorych, ale też zetknąć się z ogromną biedą mieszkańców, zobaczyć ich trudne warunki mieszkaniowe. Odwiedziłyśmy m.in. starszą kobietę, która od lat jest obłożnie chora, nie może mówić i kontaktować się z otoczeniem. Tego dnia zastałyśmy ją w mieszkaniu z krwawiącymi ranami. Siostra M. Dawida opatrzyła rany na tyle, na ile było to możliwe i starała się jej pomóc.

Siostra Przełożona M. Bernarda odpowiedzialna jest w Caritasie za odzież dla potrzebujących, która wydawana jest dwa razy w tygodniu (ubrania, buty i inne rzeczy). Sektor ten jest dobrze zorganizowany. Siostra Przełożona M. Bernarda najpierw z pomocą wolontariuszy i młodzieży odwiedza zgłoszonych potrzebujących w ich domach, aby zobaczyć jaka pomoc jest im najbardziej konieczna. Konkretne wsparcie i dary zostają rozprowadzane według pewnego systemu, w zależności od potrzeb. W miesiącach zimowych Siostra Przełożona M. Bernarda wraz z wolontariuszami przygotowuje i rozdaje posiłki dla bezdomnych i potrzebujących na Dworcu Głównym w Tbilisi.

Czas naszego pobytu w Tbilisi minął bardzo szybko. Jadąc przez miasto widziałyśmy pięknie oświetlone ulice, banki, okazałe domy handlowe, restauracje, które nie mogą jednak ukryć wielkiej biedy i cierpienia wielu mieszkańców stolicy. Przebywając tych kilka dni w Gruzji mogłyśmy z bliska zobaczyć i przekonać się o wielkim zaangażowaniu naszych Sióstr, które z ogromnym poświęceniem i radosnym sercem urzeczywistniają charyzmat naszego Zgromadzenia w tym kraju.

“Gość jest darem od Boga!” – to jedno z gruzińskich przysłów. Mogłyśmy doświadczyć tego konkretnie w dniach pobytu u naszych Sióstr. Z serca dziękujemy Kochanym Siostrom za spędzone wspólnie dni, za radosne przebywanie razem we Wspólnocie, za okazaną serdeczność, miłość, zatroskanie, za wspaniałą elżbietańską gościnność!

Niech dobry Bóg obdarzy nasze Siostry posługujące w Gruzji a także ludność tego pięknego kraju obfitym błogosławieństwem i łaską!

Siostra M. Birgit Häusler
radna generalna

Zobacz załączone zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »